Porovnání digitálního tisku s tradičními metodami: Jakou cestu zvolit?

- Kategorie : Novinky

Mezi obvyklé metody malonákladového tisku na papírové a bavlněné tašky patří sítotisk a digitální tisk. Oba tyto postupy mají své výhody a omezení, které hrají klíčovou roli při rozhodování, jakou metodu tisku zvolit. Mimo tyto dvě hlavní metody existují i jiné, méně známé techniky tisku, které mohou být optimální pro specifické účely. Jaký je vlastně rozdíl mezi digitálním tiskem a sítotiskem? Jaké další metody tisku lze využívat? A na jaká kritéria bychom měli klást důraz při volbě finální technologie tisku? To jsou otázky, na které budeme hledat v našem novém článku odpovědi.

digitální tisk

Digitální tisk – rychlý potisk vícebarevného motivu

Digitální tisk je moderní technologií, která zaručuje rychlý a flexibilní potisk papírových i bavlněných tašek. Vyznačuje se tím, že může tisknout téměř bez omezení vstupních tiskových dat. To znamená, že je schopen zvládnout tisk fotografií a jiných složitých designů, aniž by byly vyžadovány vektorové křivky.

Má řadu výhod, které by mohly být pro vaše potřeby klíčové:

 • Od 100 ks po nízké tisíce kusů: Digitální tisk je vhodný pro různé projekty, ať už jde o malé série tašek nebo střední objemy.
 • Možnost expresního potisku v řádu dnů: Digitální tisk je rychlý a umožňuje expresní potisk tašek v krátkém časovém horizontu, což je ideální pro urgentní projekty.
 • Plnobarevný tisk ve CMYK: Tato technologie podporuje plnobarevný tisk ve standardním formátu CMYK, což znamená vysokou kvalitu a živé barvy na vašich taškách.
 • Vícebarevný tisk, tisk i jednou barvou: Digitální tisk je flexibilní, umožňuje tisk ve více barvách, ale zároveň lze využít i jednobarevný tisk, což může být ekonomické pro určité projekty.
 • Není nutné mít tisková data ve vektorech/křivkách: Na rozdíl od některých jiných tiskových metod není nutné mít tisková data ve vektorovém formátu. Digitální tisk si poradí i s běžnými bitmapovými obrázky.
 • Možno potisknout větší část plochy přední strany tašky: Digitální tisk umožňuje potisknout větší část přední strany tašky, což dává designérům široký prostor pro kreativitu.
 • Malé tiskové okraje na bocích a spodní hraně tašky: Digitální tisk může tisknout s malými okraji na bocích a spodní hraně tašky, což zajišťuje čistý a precizní vzhled.

Kdy zvolit jinou metodu tisku?

I když digitální tisk nabízí mnoho výhod, není vhodný pro všechny situace. Podívejme se na vybrané případy, kdy byste měli zvážit jinou tiskovou metodu:

 • Nevhodný pro potisk většího množství tašek: Pokud potřebujete velké série tašek, třeba v řádech vyšších desítek tisíc kusů, digitální tisk může být nákladově neefektivní.
 • Potisk na zadní straně je omezený o rozměr odpovídající hloubce tašky: Digitální tisk umožňuje potisk na zadní straně tašky, ale s omezením výšky, které závisí na hloubce tašky.
 • Neumí tak ostrý tisk na papírových taškách jako sítotisk: Pokud hledáte extrémně ostrý tisk na papírových taškách, může být lepší volbou sítotisk.

Sítotisk – nejvyšší kvalita ostrého tisku

Sítotisk patří tradičně k jedné z nevyužívanějších metod, kterou lze využít k potisku papírových a bavlněných tašek. Tato technologie nabízí širokou škálu možností a výhod, které by mohly být pro váš projekt klíčové.

Výhody sítotisku:

 • Kvalitní ostrý tisk na všech taškách: Sítotisk je vhodný pro potisk různých typů tašek, včetně kraftových tašek, luxusních laminovaných tašek, úzkých vínových tašek a látkových tašek, včetně bavlněných batůžků.
 • Rychlé dodání již od 1 týdne: Sítotisk umožňuje rychlé dodání potisknutých tašek, což je ideální pro projekty s krátkými termíny.
 • Potisk 1 až 8 přímými barvami, včetně zlaté a stříbrné, plnobarevně ve CMYK: Tato technologie podporuje širokou škálu barev a umožňuje tisk ve více než jedné barvě.
 • Bezproblémový tisk i na laminované tašky, barevné tašky, bavlněné tašky, tašky na víno: Sítotisk je vhodný pro různé typy tašek, což zvyšuje jeho všestrannost.
 • Tisknout lze na přední i zadní stranu: Tato technologie umožňuje potisknout jak přední, tak i zadní stranu tašky, což poskytuje více prostoru pro design.

Nevýhody sítotisku:

 • Omezená tisková plocha: Je třeba zachovat odstup 2 cm od okrajů a odspodu tašky, odshora pak 8-9 cm: Sítotisk má omezenou tiskovou plochu a vyžaduje určité odstupy od okrajů tašky.
 • Pomalejší tisk: Sítotisk je vhodný pro potisk tašek do 1 000 kusů, u luxusních tašek do 500 kusů. Sítotisk není tak efektivní pro tisk velkých sérií tašek.
 • Nezvládne tisknout rastrovou grafiku (barevné fotografie): Pro tisk rastrové grafiky, jako jsou barevné fotografie, existují jiné tiskové metody.
 • Tisková příprava: Sítotisk vyžaduje přípravu pro každou barvu, což zahrnuje vytvoření tiskového síta a další kroky. To může zvýšit náklady a čas potřebný k přípravě.

Flexotisk – levný potisk strojních tašek

Pro zakázky s množstvím od 1 000 do 30 000 kusů je možné využít flexotisk. Jedná se o ideální volbu, pokud potřebujete velké množství tašek s jednoduchými designy, například jednobarevnými logy nebo nápisy. Flexotisk vyniká v cenové dostupnosti právě pro velké objemy. Tato technika využívá flexibilní tiskovou desku, která se válcuje přes tašky a přenáší design na povrch. I když nenabízí takovou flexibilitu jako digitální tisk, exceluje v rychlosti a nízkých nákladech na velké série. Pokud hledáte cenově efektivní řešení pro jednoduché potisky, budete s flexotiskem spokojeni.

Horká ražba fólií – výrazné nápisy a loga

Horká ražba s fólií je technologií, která přináší exkluzivitu a luxus potisku. Tato metoda umožňuje vytvářet tisky s leskem, který přitahuje pozornost. Zákazníci, kteří hledají výjimečný a exkluzivní vzhled pro své tašky, by měli zvážit horkou ražbu s fólií. Tato technologie umožňuje aplikaci zlatých, stříbrných a dalších barev s vysokým leskem. Je ideální pro luxusní tašky, které mají vystihnout exkluzivní zážitek. Horká ražba s fólií se používá na vysoce kvalitním materiálu a přidává taškám zářivý vzhled.

Jak vybrat správnou technologii?

Při výběru mezi těmito tiskovými technologiemi je důležité zvážit několik faktorů. Prvním faktorem je množství tašek, které potřebujete. Pokud jde o velké série, flexotisk nebo sítotisk mohou být vhodnými volbami. Pro menší série a personalizaci je digitální tisk ideální. Dále byste měli brát v úvahu druh materiálu tašky. Digitální tisk může být vhodný pro papírové tašky, zatímco sítotisk a horká ražba s fólií jsou ideální pro bavlněné tašky.

V neposlední řadě by měly být výběry provedeny s ohledem na konkrétní potřeby a cíle zákazníka. Každá technologie má své místo a výhody, a rozhodnutí by mělo být v souladu s tím, co je pro konkrétní projekt nejvhodnější.

Nejste si jisti, která tisková metoda je pro vás ta pravá? Nechte nás vám pomoci vybrat optimální řešení pro vaše potřeby. Kontaktujte nás a rádi vám poradíme a vypracujeme individuální nabídku na potisk vašich tašek.

Máte zájem o papírové či textilní tašky s vlastním potiskem?

Pošleme vám cenovou nabídku, stačí vyplnit náš POPTÁVKOVÝ FORMULÁŘ

PŘEJÍT NA VÝBĚR TAŠEK

Související příspěvky

Sdílet tento obsah