Tisková příprava

Publikováno 2019-09-23

  • Tisková příprava

V sérii článků o seznámení se s našimi postupy při tisku nesmí chybět článek o tiskové přípravě. Ukážeme vám, za co všechno účtujeme 400 Kč u sítotisku.

Příprava filmu v počítači a jeho tisk

U sítotisku je třeba vytvořit film k výrobě síta. Každá barva z náhledu má své síto, jak můžete vidět níže na obrázku. Za každou barvu účtujeme v tiskové přípravě 400 Kč bez DPH.

 

 

Dvě barvy v náhledu, tudíž budeme vytvářet dvě síta. Zde tedy účtujeme za tiskovou přípravu 800 Kč.

 

Při tisku více barev je třeba rozdělit barvy od sebe a popřípadě mírně „nasílit“ jednu z barev, aby při tisku nevznikla bílá nepotištěná mezera. Většinou „nasilujeme“ tu světlejší barvu v náhledu o 0,5 až 0,7 bodu, která je přetištěna tmavší barvou bez úpravy..

Všechny barvy převedeme do 100% černé a předáváme našim tiskařům k vytisknutí na speciální film.


Tvorba síta

Na rám se sítem naneseme emulzi a přiložíme vytisknutý film. Celý rám se pokládá na vakuový stůl, který je osvětlován lampou. Zapne se lampa a probíhá osvit, při kterém emulze na sítu tvrdne v místech kde není zakryto filmem. Jednoduše řečeno, emulze nám vyplnila dírky v sítu a barva nyní protéká pouze v místech kde byl film. 

 

 

Vakuový stůl s lampu


Rám opláchneme od neztvrdnuté emulze, dáme sušit a jdeme připravit barvy.

Rám s hotovým osvitem. Je třeba umýt od emulze.

 

Míchání barev

Nyní je třeba namíchat barvu dle vzorníku Pantone C. V podstatě vezmeme recept a mícháme základní odstíny barev k dosažení požadovaného odstínu Pantone. Samozřejmě i toto zabere nějaký čas a proto i tento krok je započten v částce tiskové přípravy. Více o Pantone v předchozím článku...


Nastavení na stroji

Síto máme vysušené a barvy namíchány, jdeme nastavovat stroj. Rám s hotovým sítem umisťujeme na sítotiskový stroj, konkrétně na tiskové palety a pomocí vytisknutého filmu centrujeme umístění potisku na tašce. Poté na síto naléváme barvu a můžeme tisknout.

 

Síto na svém místě, barva nalita, tiskneme…

 

Umytí síta

Po vytisknutí je třeba síto důkladně očistit, odvrstvit a připravit pro nové nanesení emulze. Po čase je třeba sítovinu vyčistit od pozůstatků předešlých tisků a také natáhnout novou sítovinu, což je další započtená položka v celkové ceně tiskové přípravy.

 

V minulém díle:

Tisková data

Při zadávání objednávky na tašky s potiskem je třeba dodat vaše tisková data.

Ukážeme vám, jak by taková data měla vypadat a v jakém souboru nám je zaslat.

ČÍST CELÉ...


 

V příštím díle vám představíme flexotisk a kdy nabízíme tuto levnější variantu.


Líbí se vám tyto mini články? Napište nám na Facebook do komentáře,

co byste se rádi dozvěděli ze světa tisku.

Odměňte nás odběrem našich Facebook stránek a sledujte nás na Instagramu.