Pantone C a Pantone U

Publikováno 2019-07-17

  • Pantone C a Pantone U

Barvy vybíráme ze vzorníků Pantone dle zvolené tiskové technologie. Buď z řady „Coated“ nebo „Uncoated“. Volně lze přeložit jako pro natíraný povrch (C) a nenatřený (U). Jaký je rozdíl mezi barvami?

Při poptávání tašek s potiskem vytváříme pro zákazníky grafické náhledy v barvách podle vzorníků Pantone. Dodaná tisková data jsou většinou v barvách CMYK. Přebarvení ze CMYKu do vzorníku Pantone C pro sítotisk není zas tak složité. Problémy mohou nastat při přebarvování do Pantone U a to i ze vzorníku Pantone C.

 

Shodná čísla barev nemusí vždy nutně znamenat nejbližší odstín mezi řadami.

Na obrázku výše je typický příklad toho, že stejné číslo z dvou odlišných řad neznamená vždy nejbližší vzájemný odstín. Zde jsme pro potisk doporučovali odstín 321 U, který byl k původní barvě 7474 C ze všech odstínů nejbližší.


Rozdíl mezi Pantone C a U

Je obecně známo, že řada C, tedy Coated, je určený primárně pro natíraný papír. Odstíny řady U - Uncoated je pro papír nenatíraný. Tato definice u nás však tolik neplatí, protože používáme stejné tašky jak pro sítotisk, tak i flexotisk.

 

Odstíny řady Uncoated mají matnější vzhled.

 

Pantone C pro sítotisk a ofset

Tyto barvy jsou hustší a cenově proti flexotisku výrazně dražší. Při sítotisku je třeba mít barvu jako „pastu“, kterou musíme protlačit přes síto a natisknout na tašku. Právě hustota a vyšší spotřeba barvy zaručuje větší kryvost, díky čemuž se nám daří na sítotisku dosahovat některé barvy dle Pantone C i na nenatírané materiály. Nejen z tohoto důvodu jsou ceny za sítotisk dražší než u flexotisku.

 

Pantone U pro flexotisk

Pro tuto technologii nelze použít husté barvy. Při nanášení barvy na tiskový štoček je třeba mít zachycenou barvu pouze na tištěném motivu. Při použití hustších barev by se barva udržela i mimo žádané plochy. Je tedy třeba mít barvy vodovější, čímž se velmi rychle vsákne do materiálu a je na povrchu suchá. Tím však potisk není schopen být tak jasný a zářivý jako na sítotisku.

 

V příštím díle vám ukážeme, jak pro nás připravit a odeslat tisková data.


Zdroj úv. obr.


Hledáte kvalitní papírové tašky s krouceným uchem za ty NEJLEPŠÍ CENY NA TRHU? Mrkněte níže: