Proč letí ceny papírových tašek opakovaně vzhůru? [***prémiový článek***]

- Kategorie : Novinky

Ceny papírových tašek letí nahoru kvůli strmě rostoucím cenám papíru, který se zdražuje kvůli ceně plynu. To by mohl být začátek i konec článku. Bohužel takto jednoduché to není, i když ceny energií jsou předním tahounem zdražení.

ceny papírových tašek

Cena papírových tašek

Vraťme se do jara 2020, kdy cena kraftového papíru, který se primárně používá pro výrobu pevných papírových tašek, byla pod poloviční cenou té dnešní. S příchodem Covidu jsme uzavřeli prodejny a utlumili společenský život. Reakcí na vzniklou situaci bylo ochlazení poptávky po papírových taškách. Odběratelé ne zřídka rušili již běžící objednávky a vyčkávalo se na další vývoj situace. Na přelomu jara/léta 2020 došlo k rozvolnění a s tím i k oživení poptávky a objednávek papírových tašek a obecně papírových obalů. Podzim až zima byl obchodně jako na houpačce. Začátkem roku 2021 skokově zesílil segment gastro tašek a papírových tašek pro rozvoz zboží a potravin.

Dřevo, jako vstupní surovina pro papír, začalo chybět i ve stavebnictví. Těžba dřeva v roce 2020 s ohledem na doznívající kůrovcovou kalamitu byla rekordní. V následujícím roce však dřevo začalo docházet. K tomu zesílil několik let trvající výkup dřeva Čínou a přidala se i Amerika. Kromě samotného dřeva začala Čína v roce 2021 zvyšovat poptávku také po papíru a byla ochotná přeplácet tržní ceny v Evropě. Když si představíte zavřené čínské továrny v části roku 2020 a následné oživení světové poptávky po spotřebních produktech, tak se zdá být pochopitelná snaha dohnat slabé měsíce a navýšit výrobu a přepravu zboží (o nedostatku kontejnerů a zdražování přepravy jste určitě četli). Navýšení produkce a přepravy znamená navýšení přepravních papírových obalů, což se rovná vyšší spotřebě papíru a jsme zpět u ochoty přeplácet evropské ceny papíru ze strany čínských výrobců.

Dostáváme se do jara 2021 a jsme v situaci sílící poptávky po papíru ze strany čínských výrobců, cena se zvedá a oživená poptávka evropských obchodníků po papírových taškách slušně roste. Výrobci papíru hlásí přeplněné kapacity a zvyšování cen. V západních zemích Evropy se rozjíždí nové startupy na rozvážkové služby, používající ve velkém množství papírové tašky. A tyto startupy, „napumpované“ miliardami od investorů, nemají problém podepisovat bianco objednávky výrobcům papírových tašek, aby si zajistili kapacitu. A výrobci tašek potvrzují navýšené ceny výrobcům papíru, kteří platí vyšší ceny dodavatelům energií. Možná jste si všimli na konci loňského léta a v průběhu podzimu, že některé obchodní řetězce neměly papírové tašky nebo nabízely dočasná řešení. A někteří z nich dokonce sáhli zpět po igelitkách a snažili se nás přesvědčit o jejich ekologické výhodě oproti papíru. Časy se mění a nákupní dravci z retailu byli asi překvapení, že jim někteří výrobci tašek nepotvrdili smlouvy nebo nechtěli akceptovat dřívější standardní požadavky.

Těžko zapomenout na kauzu Bohemia Energy, která se trochu stala symbolem skokového zvýšení ceny energií. Do podzimu 2021 jsme vstupovali s dalším zvýšením cen papírových tašek. Na chvíli bych přerušil gradující situaci na trhu a podíval se na skladbu ceny papírové tašky.

 

Cena tašky

Při pohledu na papírovou tašku se může zdát, že v kalkulaci nákladů hraje prim cena samotného papíru. A je to tak. Taška se však lepí a potiskuje a bez překvapení došlo k nárůstu cen za tyto materiály. Taška se tiskne a kompletuje na strojích, které spotřebovávají stále dražší energii, v halách, které jsou vytápěné opět dražší energií. Samotná taška by se ke spotřebiteli těžko dostala bez papírové krabice, jejíž cena skokově roste (podobný příběh jako s taškou). Kartonová krabice je na dřevěné paletě. Papír, krabice, palety, to vše se přepravuje do výroby a následně tašky do skladů, k distributorům a zákazníkům. Nedostatek přepravních kapacit a skokové nárůsty pohonných hmot dále doplňují nárůst ceny samotné tašky.

 

Čtvrtý kvartál 2021 byl v oboru papírových tašek komplikovaný. Přes rostoucí ceny byl o tašky enormní zájem, bohužel tomu neodpovídaly výrobní možnosti jak tašek samotných, tak i papíru. Docházelo k velkým výpadkům dodávek, které nešlo nahradit z jiných přeplněných kapacit. Do letošního roku jsme vstupovali bez velkých nadějí na zlepšení. Dřívější plánování v řádu týdnů až dvou měsíců vzalo za své a v aktuální době musíme plánovat výrobu až na rok dopředu. V lednu došlo k dalšímu zdražení. To jsem však ještě netušil, co přinese únor.

Děsivý konflikt na Ukrajině přináší neskutečné lidské utrpení. Jako malý kluk jsem nějakou dobu s rodiči žil na západě Ukrajiny a možná o to hůř mi je při čtení aktuálních zpráv. Konsekvence z uvalovaných sankcí na Rusko a probíhajícího konfliktu se přenáší do celé Evropy. Možná jsem nebyl sám, kdo doufal k uklidnění po covidém období, místo toho však přišlo další zdražování energií, hrozba nedostatku plynu a logické zdražení produkce z něj vycházející. A změny cen nejen energií a podmínek dodávek se dějí na denní bázi.

Když se podívám zpět do roku 2019, bylo tehdy možné uzavřít smlouvu na roční dodávku tašek v objemu jednotek až desítek miliónů kusů s roční fixací ceny. V roce 2020 jsme to zvládli už jen na půl roku a v roce 2021 jsme komplikovaně cenu drželi na čtvrtletní bázi. Když dnes (přibližně v polovině března 2022) zkusíte objednat novou výrobu papírových tašek v objemech stovek tisíc až po milionů kusů (za což by ještě nedávno nejedna výroba byla vděčná), pravděpodobně vám výrobce poděkuje a odkáže na rok 2023, kdy to můžete zkusit znovu probrat. A to jste se ani nedostali k jednání o ceně.

Rád bych závěrem napsal, že se vše brzy uklidní a bude lépe. Věřím, že bude. Jen mám obavy, že to nebude letos. Dostali jsme se do velmi neklidné doby, kdy se obchodní podmínky mění velmi rychle a my se snažíme balancovat co to jen jde. Zajišťujeme pro vás více tašek do zásoby, rezervujeme si výrobní kapacity v mnohem delším horizontu, abychom neopakovali minulý podzim. Jednáme o každé výrobní ceně, snažíme se udržovat ceny vstupů, jak je to jen možné. Dokud se však situace neuklidní a nestabilizuje, nezastavíme bohužel případné úpravy cen. Dříve se nám dařilo udržet stejné ceny skladových tašek i několik let za sebou. Kdyby to bylo jen na nás, tak pro vás rádi budeme vyrábět za stabilní ceny a v krátkých termínech.

Držte se a věřme v klidnější budoucnost.

Petr Hruboš

Petr Hruboš
CEO Taškahned.cz

 

>> Aktuální ceny papírových tašek najdete v našem eshopu <<

Papírové tašky bez potisku

  • Ceny papírových tašek bez potisku jsou uvedeny u každého produktu na e-shopu.
  • Tašky bez potisku expedujeme obratem.

Papírové tašky s vlastním potiskem

  • Stačí si vybrat tašku z naší nabídky na e-shopu a pomocí tlačítka „POPTAT S POTISKEM“ nám odešlete poptávku. Poptávku nám můžete také zaslat na email info@taskahned.cz
  • Na základě poptávky vám obratem zašleme cenovou kalkulaci.
  • Papírové tašky s potiskem dodáváme v termínu 2-3 týdnů. Termíny se počítají od potvrzení objednávky s náhledem a následném zaplacení zálohové faktury.

 

PŘEJÍT NA VÝBĚR PAPÍROVÝCH TAŠEK

 

Související příspěvky

Sdílet tento obsah